Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Jeleniej Górze

Działania Zespołu Zarządzania Kryzysowego NIPiP

Działania Zespołu Zarządzania Kryzysowego NIPiP

podjęte w dniu 20 marca 2020 r.:

1. Od 23 marca br. rozpocznie się sukcesywne przekazywanie przez Ministerstwo Zdrowia środków ochrony osobistej oraz środków do dezynfekcji. Dystrybucja bezpłatnych środków odbywać się będzie bezpośrednio do 45 Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych za pomocą Poczty Polskiej. Na stronach internetowych OIPiP będą zamieszczane informacje o dystrybucji środków dla pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia zdrowotne w formie praktyk zawodowych w POZ, pielęgniarskiej opiece długoterminowej oraz opiece paliatywnej domowej i opiece nad pacjentem wentylowanym mechanicznie w warunkach domowych.

 


2. W celu minimalizacji ryzyka transmisji infekcji COVID-19, poprzez ograniczanie kontaktów z pacjentami przebywającymi w swoich domach będzie możliwość wykonywania i rozliczania porad i wizyt pielęgniarki, położnej realizowanych w ramach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych lub innych systemów łączności oraz będzie możliwość sprawozdawczości dla pielęgniarek i położnych tych porad.


3. Uruchomione zostało wsparcie psychologiczne online dla pielęgniarek i położnych. Przy telefonie od poniedziałku do piątku dyżurują eksperci Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Wsparcia udzielają:

  • Jolanta Kruszakin psycholog, psychoterapeutka, interwent kryzysowy,tel. 605 536 629
  • Dorota Uliasz, psycholog, coach w zakresie skutecznej komunikacji z pacjentem, zarządzania emocjami i stresem, tel. 607 318 602.

Godziny dyżurów znajdują się na stronie nipip.pl/koronawius/


4. We współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej uruchomione zostało wsparcie dla pielęgniarek i położnych, ich rodzin i bliskich. Formularz zapotrzebowania na wsparcie można pobierać ze strony Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych a po wypełnieniu wysłać drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Informacja o potrzebnej pomocy trafi do Wojsk obrony Terytorialnej za pośrednictwem Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

5. W toku opracowywania jest schemat postępowania na bloku operacyjnym w przypadku operacji pacjenta z koronawiusem.


6. Udostępniamy Państwu aktualne rekomendacje IPAC (Centrum profilaktyki i kontroli zakażeń w Ontario) odnośnie stosowania środków ochrony osobistej podczas sprawowania opieki nad osobami z podejrzeniem lub potwierdzeniem zakażenia COVID-19.

Zespół Zarządzania Kryzysowego NIPiP